(Видео) ЛА со Жиру и Лорис го освои Купот на САД

Фудбалерите на Лос Анџелес го освоија Купот на Соединетите Американски Држави, познат и како Ју-ес опен, откако во финалето по продолженијата го совладаа Спортинг Канзас Сити со 3:1.

Натпреварот во регуларниот дел заврши без победник, 1:1. Фудбалерите на Лос Анџелес го освоија Купот на САД за прв пат во историјата.

ЛА поведе во 53. минута со голот на Оливие Жиру. Спортинг потоа израмни во 60. минута со голот на Ерик Томи.

До крајот на регуларниот дел од натпреварот немаше промена во резултатот, а Лос Анџелес во дополнителни 30 минути стигна до трофејот во Купот на САД.

Головите за Лос Анџелес ги постигнаа Омар Кампос во 102. минута и Кеи Камара во 109. минута.

Мрежата на тимот од Калифорнија ја брани поранешниот капитен на Франција, Уго Лорис.