ТЕНИС

Најава за спектакл: Битката од старите денови за Надал и Федерер

По 4 часа и 49 минути игра, Рафаел Надал дојде до шанда да сервира за меч во петтиот сет против Бугаринот, Григор Димитров. Скоро пер часа тие двајца играа за пласман во финалето на Австралија Опен во дуелот на кој...

Вавринка имаше на кого да го извади бесот на мечот со Федерер (Видео)

Првиот полуфинален меч од Австралија Опен годинава во машка конкуренција, помеѓу Роџер Федерер и Стан Вавринка донесе доста возбудувања. По голема борба, која траеше нешто повеќе од три часа, славеше постариот од Швајцарците, кој во поедини моменти потсети на своите...

Федерер: Многумина се сомневаа, а еве ме се борам за титула

Роџер Федерер по големата борба во пет сета го совлада својот сонародник, Стан Вавринка и избори пласман во финалето на Австралија Опен. Тоа за Швајцарецот е шесто финале во Мелбурн, по што се изедначи со Новак Ѓоковиќ. Во текот на петтиот...

Се враќа стариот добар Федерер: Преку Вавринка до место во финалето

Швајцарецот, Роџер Федерер е првиот финалист на овогодишниот Австралија Опен, откако по 3 часа во пет сета го совлада својот сонародник, Стан Вавринка. Живата легенда на белиот спорт, Федерер обезбеди пласман во своето 28. Гренд Слем финале и со тоа...

Вилијамс ја освоија Австралија: Сестринско финале во Мелбурн, првпат по 14 години

Сестрите Вилијамс повторно ќе се судрат во едно Гренд слем финале откако денеска двете успешно ги минаа полуфиналните пречки. Прво, постарата Венус ја совлада својата сонародничка Коко Вандевеге со 2-1 (6-7, 6-2, 6-3), за потоа Серена за само 52 минути...

Надал за можната пресметка против Федерер во евентуално финале

Рафаел Надал продолжува да игра одлично на Австралија Опен, а на секоја победа гледа како на посебен триумф. Тој во вторникот без поголеми проблеми го надигра својот противник, третиот носител на АТП листата, Милош Раониќ, во три сета во Мелбург. „Ова...

Димитров си поигра со Гофан и се пласираше во полуфиналето на Австралијан Опен

Бугарскиот тенисер Григор Димитров во голем стил се пласираше во полуфиналето на Австралијан Опен. Димитров, кој е рангиран на 15. место на АТП листата, убедливо го совлада белгискиот тенисер Давид Гофан со 3:0 во сетови (6:3, 6:2, 6:4) и така...

Мали „искри“ на релација Цонга – Вавринка при еден тајм-аут (Видео)

Швајцарецот Стан Вавринка, се пласираше во полуфиналето од Австралија Опен, елиминирајки го на тој пат Жо Вилфред Цонга. Колку само им значеше пласман во следната рунда од Австралија Опен и на двајцата тенисери, докажува малата расправија на еден од одморите...

Втора младост на Роџер Федерер: Зверев го елиминираше Мареј, па доби лекција од Швајцарецот

По утринските мечеви, познат е и првиот полуфинален пар на Австралијан Опен. Ќе гледаме швајцарски дуел. По Станислас Вавринка, кој во три сета го елиминираше Цонга, пласман во полуфиналето во Мелбург утринава избори и Роџер Федерер, најтрофејниот тенисер на денешницата. Тој...

Вавринка е првиот полуфиналист на Австралија Опен

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка се пласираше во полуфиналето на првиот Гренд слем во сезоната. Вавринка без загубен сет во четвртфиналето го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга со 7:6, 6:4, 6:3. Во мечот имаше голем број жестоки удари, се инсистираше на...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV