Зошто Надал не му честиташе на Новак за УС Опен?

Рафаел Надал објасни зошто не му честитал на Новак Ѓоковиќ за победата на УС Опен. Шпанецот излезе од медиумското подземје по пауза од неколку месеци и најави дека 2024 година може да биде последна во кариерата.

За прв пат отворено зборуваше за рекордот кој го постигна Новак Ѓоковиќ, но неочекувано го „прозва“ дека е фрустриран од приказната за трката по бројот на грен слем титули.

Самиот Надал откри дека не му ја честитал титулата на Ѓоковиќ во Њујорк, за што даде и објаснување.

-Точно е дека не сум му испратил никаква порака на Ѓоковиќ. Кога ќе победиш нешто толку важно, од искуство знам дека е подобро да одвоиш време да ја цениш таа порака. Ќе ја испратам, но не сум, уште не го направив тоа“, рече Надал.

Шпанецот истакна дека комуницирал со Карлос Алкараз, но и дека нема премногу пријатели на АТП турнејата.

-Се разбира, му пратив пораки на Карлос Алкараз кога победи или кога требаше да победи. Другите… Немам многу пријатели на „турнејата“, јас сум од втората генерација. Разговарам со Федерер одвреме-навреме“, рече меѓу другото Надал.