Зидан за ПСЖ: Еден од само трите клуба кои би ги водел

Француските и шпанските медиуми најавуваа дека работата е завршена: Зинедин Зидан ќе ја прекине паузата што ја направи по второто заминување од Реал и ќе стане тренер на ПСЖ со најголема плата во светот. Споменатите извори наведуваат дека тој одлетал во Катар на финални преговори со емирот, кој е главен за најголемите операции на клубот со седиште во Париз. За доаѓањето на Зидан во ПСЖ беше вклучен и францускиот претседател Емануел Макрон, а истото го направи и со Мбапе.

Тоа го направи отворено бидејќи именувањето на Зидан на очекуваната функција го сметаше за зачувување на националното богатство и голема промоција на Франција во светот. Сепак, две недели подоцна ништо од Зидан во ПСЖ, чиј нов тренер ќе Кристоф Галтиер. Тој е одличен тренер, кој пред две години со Лил сензационално му ја однесе титулата на ПСЖ, по што одлично ја водеше Ница, но сепак – не е Зидан.

Еден од најпознатите Французи постојано одбиваше да ја коментира жестоката приказна за преземањето на ПСЖ. Тој конечно проговори сега, кога таа пропадна. Тој изјави за „Л’Екип“: “ПСЖ? Никогаш не кажувај никогаш. Не можам навистина да одам во еден од, на пример, 50 клубови. Има само два или три што би можел да ги водам, а ПСЖ е еден од нив”.