Жан Тод проговори за Шумахер и испрати силна и јасна порака до фановите

Претседателот на ФИА и поранешен шеф на Ферари, Жан Тод, признава дека чувствува дека е почестен што има право да го посетува Михаел Шумахер.

Тој заедно со Рос Браун, беа дел од оној успешен Ферари во ерата на Шумахер од 2000 до 2004 година, кога освоија 5 шампионски титули по ред.

Тој сега открива дека јавноста веќе мора да го остави Михаел на раат да се опоравува во кругот на своето семејство и дека е доста од шпекулации.

Тој е опркужен од пријателите и своите најблиски во фамилијата. Се чувствувам благословен што имам право да бидам дел од ова и да го посетувам Михаел, но неговото здравје е приватна тема“.

„Мислам дека е време да го пуштите Михаел да го живее својот живот. Повторувам, време е да го пуштите да го живее животот во мир“, порача Тод.

Оваа недела син му Мик Шумахер ја оствари првата победа во европската Формула 3, додека опоравувањето на стариот трае скоро 5 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев

Ферари го победи Мерцедес надвор од патеките – Мик Шумахер дел од нивната возачка академија!