Жан Тод проговори за Шумахер и испрати силна и јасна порака до фановите

Претседателот на ФИА и поранешен шеф на Ферари, Жан Тод, признава дека чувствува дека е почестен што има право да го посетува Михаел Шумахер.

Тој заедно со Рос Браун, беа дел од оној успешен Ферари во ерата на Шумахер од 2000 до 2004 година, кога освоија 5 шампионски титули по ред.

Тој сега открива дека јавноста веќе мора да го остави Михаел на раат да се опоравува во кругот на своето семејство и дека е доста од шпекулации.

Тој е опркужен од пријателите и своите најблиски во фамилијата. Се чувствувам благословен што имам право да бидам дел од ова и да го посетувам Михаел, но неговото здравје е приватна тема“.

„Мислам дека е време да го пуштите Михаел да го живее својот живот. Повторувам, време е да го пуштите да го живее животот во мир“, порача Тод.

Оваа недела син му Мик Шумахер ја оствари првата победа во европската Формула 3, додека опоравувањето на стариот трае скоро 5 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Бизарно, чудно, но опасно – Хартли јави во боксот дека нешто од „Хало“ го удрило по кацигата

Пол-позицијата во Јапонија за Довициозо

Хамилтон може да почне да слави: Фетел казнет пред трката во САД

Фетел со среќа нека ти е – Леклер му најави дека тој нема да биде Раиконен или Баричело!

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Славниот тенисер доживеа страшна несреќа – автомобилот леташе во воздух

Хамилтон знае да ја мотивира целата екипа

Ники Лауда излезе од интензивна нега и ќе почне со рехабилитација

Михаел Шумахер е горд на својот син, Мик е нов светски шампион во Формула 3

Хамилтон и самиот во неверување: Не ми е јасно што се случува со Фетел и со Ферари