За „влакно“ ја избегнале трагедијата: Репрезентацијата на Бангладеш била во џамијата – открија како се спасиле

Национаниот крикет тим на Бангладеш го избегнал масакрот во џамијата во Нов Зеланд, каде беа убиено 49 луѓе. Играчите дошле на молитва во џамијата Ал Нур, кој е наоѓа во близина на Хегли Овал стадионот во градот Крајстчерч.

Утре крикет репрезентациите на Нов Зеланд и Бангладеш требаше да одиграат натпревар, но поради масакрот тој е одложен.

Репрезентативецот на Бангладеш, Тамин Икбај, на „Твитер“ напишал дека тој и соиграчите се спасиле од напаѓачот, а искуството го опишал како „застрашувачко“.

Неговиот соиграч Мушпифакир Рахим ги опишал сцените на паника, истакнувајќи дека тие имале многу среќа што го избегнале масакрот.

Крикет репрезентативците на Бангладеш успеале да побегнат и да најдат засолниште во соблекувалните на стадионот, а потоа безбедно се вратиле во хотелот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Драматично видео – давајки интервју, убавицата одбојкарка се сруши пред камерата

Никој не го сака – сите клубови рекоа НЕ, но Владата го изгласа новиот закон за спорт

(ВИДЕО) Драма во етер: Атрактивната бразилска одбојкарка падна во несвест

Џио Струмица се пласираше во финале од Купот, па спасувале жива глава во Кичево

(ВИДЕО) Стравични снимки од убиството на рускиот ММА борец: Пијано дете го усмрти на лице место

Вознемирувачко видео: Како „пука“ рака кога ќе подигнете 110 килограми

Тензично е и на одбојкарски натпревари: Во Струмица инцидент во полуфиналето од Купот

Медал за Македонија од ЕП во Букурешт – Егоров го доби домашниот противник

(ВИДЕО) Ужас – гимнастичарка лошо скокна и ги скрши двете нозе