Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Денес напладне беше извршена ждрепката за кошаркарското Светско првенство кое предстојново лето ќе се одржи в Кина.

Во осум групи, по четири национални тима беа поделини 31 репрезентација. Првиот фаворите за титулата, САД се најде во Е групата каде што се две европски селекции, Турција и Чешка, како и Јапонија.

Во продолжени целосните групи за Мундобаскетот:

Група А: Кина, Венецуела, Полска, Брег на Слоновата Коска

Група Б: Аргентина, Русија, Кореја, Нигерија

Група Ц: Шпанија, Порторико, Иран, Тунис

Група Д: Србија, Италија, Филипини, Ангола

Група Е: САД, Турција, Чешка, Јапонија,

Група Ф: Грција, Бразил, Црна Гора, Нов Зеланд,

Група Г: Франција, Доминиканска Република, Германија, Јордан

Група Х: Литванија, Австралија, Канада, Сенегал

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По НБА одисејата – Теодосиќ повторно се враќа во Европа

Тажна вест од ТД Гарден: Замина легендата на „зелените“

(ВИДЕО) Брилијантниот меч на Јокиќ не беше доволен, Нагетси и Спарси ќе играат мајсторка

Штрковите триумфално во Куманово

АБА ја казни Звезда со најголемата казна во историјата на кошарката на овие простори

Хаос за фотелјата во МКФ: Поведена иницијатива за Наумоски да остане претседател

Антиќ заедно со Гечевски ја промовираше програмата за МКФ: Кошарката пак да биде спорт број еден!

МЗТ Скопје испушти златна шанса за враќање во АБА – Задар го врати брејкот

Будуќност буквално уништен: Црвена Звезда ги прегази и ја освои АБА лигата