Виталиј Кличко одлучи само денес ја остави пушката, неговиот потег ги воодушеви сите

Градоначалникот на Киев и поранешен боксерски шампион Виталиј Кличко денеска одлучи, за разлика од претходните 11 дена, да ја остави пушката. Па, барем за неколку часа.

И не, ова не е примирје, ниту пак Кличко решил да ги напушти војниците, тук тој реши само пушка да ка замен држејо цвеќе на овој ден, 8 март, меѓународно признат како Ден на жената.

Цвеќе кое потоа им го подели на дамите кои ја брата ја Украина. Тој на сите жени им го честиташе празникот, особено на Украинките кои минуваат низ пеколот.

„Среќни празници за вас, најдобри, најубави и најсигурни дами! На вас кои денес ја браните Украина и на оние кои ги чуваат нашите деца и ги прегрнуваат“, рече Кличко.

Украина е во војна откако руската армија изврши инвазија на соседна земја под изговор за „демилитаризација и денацификација“. Војната трае веќе 12 дена …