Вимблдон не простува: Казнети Серена, Кирјос, Фоњини

Серена Вилијамс е казнета со 10 000 долари поради тоа што ја оштетила тревата на еден од терените на Ол Ингланд Клуб, пред почетокотн а Вимблдон.

Американката за време на тренингот удирала по тревникот, по што уништила значителен дел од подлогата.

Вилијамс потоа нанижа 4 победи по ред на третиот Гренд Слем турнир во сезоната, па во 14 часот денеска ќе се сретне со сонародничката Риск.

Поради непримерно однесување во првата и втора рунда, казна ќе мора да плати и Ник Кирјос, кој е задолжен да плати 8000 долари.

Австралиецот ги загуби нервите на мечот со Надал, во второто коло, по што призна дека намерно со топка го центрирал шпанскиот тенисер.

Исто така парично казнет е и Фабио Фоњини поради неспортско однесување на мечот против Сандгрен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон