Вилнев знае кој е „бела мечка“ – Ако Кими го удреше Ботас, казната ќе беше 5 секунди!

Поранешниот возач во Ф1 и шампион со Вилијамс – Рено, Жак Вилнев, смета дека доколку Кими Раиконен дирекно предизвика инцидент со Валтери Ботас наместо Луис Хамилтон, ќе добиел помала казна во бокс.

Финецот доби 10 секунди пенал во бокс поради директниот удар во болидот на Луис Хамилтон, но сега поранешниот Ф1 шампион тврди дека таа казна би била помала доколку во прашање бил Валтери Ботас.

Со овој став Вилнев ќе придонесе за уште по вжештена дебата помеѓу фановите на Мерцедес и Ферари која деновиве ескалираше.

Не разбирам навистина, зошто 10 секунди, а некогаш само 5. При вакви тркачи инциденти се случувало дури и некој да не добие казна. Не разбирам навистина“.

„Па ова е тркање, јас не сакам кога има казна при вакви сутуации, треба да има казни само за валкано возење, што е нешто сосема поразлично од ова, или глупо возење. ФИА пресуди со 10 секунди затоа што ова беше Луис и затоа што се возеше во Британија. Доколку беше Валтери удрен од Кими, казната сигурно ќе беше 5 секунди“, тврди Вилнев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Се уште буди кошмари – како изгледа кацигата на Лауда од кобниот Нирбургринг

Фетел има едно очекување од Леклер на патеката и со тоа јавно му испрати порака

Волф го поздрави најзаслужниот за „опструкциите“ кон Ферари!

Кими е цар – со два три збора ја објасни лудата ноќ на ФИА забавата

(ВИДЕО) Срамно однесување на Раиконен, „мртов“ пијан се појави да ја прими наградата

Тод: На работ на солзи сум, посакував ситуацијата да биде поинаква, но..

Хамилтон живее опасно: Една недела по новата шампионска титула, доживеал несреќа

Сабине Кем открива зошто Шумахер се држи во тајност: Сакам да му исполнам една желба!

Бријаторе: Формула 1 без Алонсо сега ќе биде како Реал без Роналдо!