Виландер како заштитник на Србинот: Новак беше во право за условите во Париз

Новак Ѓоковиќ ќе го победеше Доминиик Тим во полуфиналето од Ролан Гарос, доколку условите беа регуларни за игра во Париз, ова го тврди Матс Виланде.

Поранешниот шведски тенисер и сегашен коментатор на Еуроспорт, се согласува со констатацијата дека Ѓоковиќ сигурно ќе дојдеше до ново Грен слем финале, доколку условите за игра беа добри.

„Јасно е дека Ѓоковиќ беше во подобра ситуација, односно доколку условите за игра беа поинакви, инаку беа ужасни, па во такви услови, победи Тим. Сепак ситуацијата е таква каква што е и австрискиот тенисер заслужено победи“.

Ѓоковиќ по мечот со Тим, истакна дека условите биле такви што едноставно бил соочен со неуспех на овој турнир.

Ова овде навистина е нешто за преживување, не знам дали имам доживеано нешто вакво слично во кариерата. Вакво нешто на турнир на земја не бев доживеал досега“, порача и Ѓоковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најдобрата македонска тенисерка по подолг период освои титула: Лина најдобра во Белорусија

Кирјос: На многу тенисери им се допадна тоа што го реков за Надал и Ѓоковиќ

Стигна закана за Ѓоковиќ: Не од Надал, не од Федерер, туку од – Зверев!

(ФОТО) Надал направи чудесна фотографија: Чекав 15 дена за да ја објавам

ВИДЕО: Каква иронија – Надал на 16 години не го сакаше нештото во кое сега доминира!

ВИДЕО: На турнир во Казахстан го имаме еден од најбизарните поени во тенисот

Поплаките вродија со плод – Ролан Гарос од 2020 година прави радикални промени

Надал за разговорот со Федерер во полуфиналето од Ролан Гарос

Надал на -2 од Федерер, доби прашање дали ќе успее да го престигне, па мораше да одговори