(ВИДЕО) „Воините“ никогаш не се предаваат, добија загубен натпревар

Актуелниот шампион на НБА лигата, Голден Стејт Вориорс поведе со 2-0 во финалната серија на Западната конференција откако го победи Портланд на домашен терен со 114:111.

До овој триумф стигна иако пред крајот на првото полувреме имаше негатива од 17 поени разлика, а на пауза беше 50:65. Портланд и пред крајот на мечот водеше со осум разлика (100:108), но предводени од Кари, Вориорс одлично финишираа и дојдоа до големата предност.

Кари беше најефикасен со 37 поени, Томпсон постигна 24, а Грин 16. Дејмијан Лилард со 23 поени го предводеше Портланд. Следните два натпревара се играат на теренот на Блејзерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Црвена Звезда го победи Партизан за 2:1 – „црвено-белите“ на чекор од титула

Томпсон на долга рехабилитација – што сега со неговиот договор во Голден Стејт?

Зад новиот НБА шампион стои Македонец

МВП на финалето од НБА со тажна животна приказна

Торонто испиша историја – нов НБА шампион

Титулата се врати во Аеродром: МЗТ му удри „метла“ на Работнички за седми трофеј во историјата

Баркли посочи со прст кон виновникот за повредата на Кеј-Ди

ВИДЕО: Драмата во Пионир резултираше со тројка на Партизан: Раде Загорац како Кецман!

Нено Димитријевиќ сепак се повлече од НБА драфтот во кој требаше да учествува