ВИДЕО: Вестбрук во историјата, веднаш до Чембрлејн

Кошаркарките на Оклахома Сити Тандерс, го совладаа тимот на Портланд Блејзерс со 120:111, а Расел Вестбрук запиша девет последователни трипл-дабл учиноци, со што го престигна Вилт Чембрлејн.

Вестбрук заостануваше со асистенциите, но во последната четвртина успеа тоа да го надополни. Тој мечот го заврши со 21 поен (19 од игра, 10-13 од слободни фрлања), 14 скокови, 11 асистенции, една украдена топка и 6 загубени.

На крилјата на фантастичниот Џорџ, кој уфрли 25 поени во првиот дел, Тандерс имаа +19 на полувреме. Во вториот дел Портланд успеа да дојде до -5, но тоа беше се што можеа да сторат, бидејки имаа исцрпувачки меч пред неполни два дена.

Од останатите натпревари:

Кливленд – Њујорк 107:104
Детроит – Вашингтон 121:112
Индијана – Шарлот 99:90
Торонто – Бруклин 127:125
Чикаго – Милвоки 99:112
Хјустон – Далас 120:104
Минесота – ЛА Клиперс 130:120
Денвер – Мајами 103:87.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје испушти златна шанса за враќање во АБА – Задар го врати брејкот

Будуќност буквално уништен: Црвена Звезда ги прегази и ја освои АБА лигата

(ФОТО) Двојазичност и во Белград: Името на Будуќност испишано и на албански

(ВИДЕО) ШОК снимка: Со цигла погоден играч на Будуќност

(ВИДЕО) Тотален ХАОС во Пионир: Нападнати кошаркарите на Будуќнот

(ВИДЕО) Незапамтен „пекол“ во Белград: „Делије“ упаднаа на терен – кошаркарите на Будуќност избегаа во соблекувална

(ВИДЕО) Гостите имаа своја вечер: Портланд, Голден Стејт и Торонто на една победа од полуфинале

Кошаркарот на Будуќност ја подгрева атмосферата: Таму ќе ги победиме, среде Белград

Очекувани победи за Работнички и МЗТ Скопје против Кожув и Блокотехна