ВИДЕО: Токму поради овој момент, Манасков беше во право: Срамота е!

Македонија успеа да ја победи селекцијата на Чиле денеска во битка за 15. позиција, како утешна награда и како повторување на оваа позиција од последниот Мундијал.

Но севкупно гледано, тоа ни одблиску не е доволно за апетитите кои ги има нашата ракометна нација, барем така гледаа пред почетокот на Мундијалот, иако капитенот Лазаров најавуваше дека ќе биде чудо ако се пласираме во првите 12, по што и така излезе.

Но еден посебен момент од денешната средба против Чиле, ја отслика слабоста на нашата репрезентација во моментите кога имавме гол предност.

Имено, во првиот дел некаде во 22. минута, по еден брз гол на Чиле, Дејан Манасков имаше замисла брзо да одиграме од центарот, бидејки противникот во тој напад играше со играч повеќе бидејки немаа голман на позиција, но тоа изгледаше многу очајно, Дејан Манасков едноставно немаше со кого да проигра, па следуваше нервозна, но очекувана реакција.

Токму тоа го потенцира тој и по натпреварот, дека неможе капитенот Лазаров со 40 години да гине за репрезентацијата, додека останатите се влечат по теренот и дека доколку така и во иднина се продолжи, следуваат тешки денови за нашата селекција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Јоаким Лев повторно во елемент со своите потези, овојпат „настрада“ Сане

Икарди се пожалил: Одземањето на капитенската лента е бескорисно понижување

Мајката на Сала е неутешна: Бараме правда, како можеше такво нешто да се случи?

Погба и Реал Мадрид, опцијата е повторно отворена, Бејл би можел да биде клучниот човек

Зидан ја одреди трансфер метата, но веќе на стартот наиде на проблем

Барса им наплаќа 102 фунти на навивачите на Јунајтед за влезница, „Ѓаволите“ жестоко возвратија

Сонува да заигра за Реал, а тврди дека Барса е најдобра во светот

Зарем некој се сомневаше: Меси ја откачи Аргентина за Барса!

Помирување во Интер – Икарди се враќа во екипата