(ВИДЕО) Страшен пад на возачот на Дукати: Петручи при 160 на час изгуби контрола

Возачот на Дукати, Данило Петручи доживеа тежок пад на квалификаците за трката на Захсенринг кога при голема брзина изгуби контрола над својот мотор.

Петручи при брзина од 163 километри на час излета од стазата и заедно со моторот леташе неколку метри до заштитната ограда.

Веднаш беше пренесен во болница на преглди на кои беше дијагностицирано повреда на лигаментите на дланката  која за среќа нема да го спречи да настапи на неделната трка.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Ф1 палавковци: Незгодно за Сајнц – Рикиардо со крајно прецизен удар на болното место

ВИДЕО: По инцидентот меѓу Фетел и Верстапен – нај-моментот го има еден механичар!

Хамилтон ја одбрани Британија, дојде на 11 победи од Шумахер

Во Ферари очекувано незадоволни од Фетел: Не сме задоволни, можеше подобро!

Тод: Веќе ништо не е исто со Михаел Шумахер!

Леклер најавува дека ќе биде уште поагресивен на трките

Ма каков Хамилтон, Ред Бул го има најдобриот возач во моментов

Доколку Фетел догодина им каже „Чао рагаци“ на Ферари – ова се двете желби на „црвените“

Од Ферари јасни: Макс е виновен, но нема да се жалиме!