ВИДЕО: Сити има ѕвер во одбраната и се пофали со неговиот потег

Јошко Гвардиол полека но сигурно се вклопува во системот на Манчестер Сити и Пеп Гвардиола.

Гвардиол одигра уште еден одличен натпревар, против Нотингем Форест минатиот викенд, каде Сити победи рутински со 2:0. Нотингем Форест беше надигран, а голема улога во одбрана одигра токму хрватскиот фудбалер.

Хрватот играше на високо ниво сите 90 минути, а еден негов потег од тој меч привлече доста внимание, а тоа Сити го искористи и да се пофали.

Имено, Јошко Гвардиола во дуелот против Ентони Еланга, буквално го однесе во рекламните паноа надвор од теренот, а навивачите на Сити токму поради вакви воинствени потези веднаш го засакаа.

Дури и Манчестер Сити на Твитер објави видео на кое се гордеат за тоа како дефанзивец доведоа во своите редови.