(ВИДЕО) Сите се чудеа зошто Ѓоковиќ почести момчиња со 100 евра, ама имал добра причина

Новак Ѓоковиќ беше присутен на синоќешниот натпревар од Евролигата меѓу Црвена Звезда и Валенсија и уживаше во одличната претстава, а на полувремето и по завршувањето трпеливо се фотографираше и им делеше автограми на своите фанови.

Интересно беше тоа што до него дојде една група од четири момчиња, а откако се фотографираа, тој ги почести со 100 евра. Се обиде тоа да не се забележи, но имаше премногу луѓе, па такво нешто беше невозможно. Нејасно беше која е причината за ваквиот потег на Ѓоковиќ, но српските новинари ја открија приказната.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sport Klub (@sport.klub)

„Друштвото во шумичката, покрај Пионир ја нашло платежната картичка на Новак. Обезбедувањето во салата им дозволило да влезат и да му ја вратат, а Новак се израдува, срдечно ги поздрави, се фотографираше со нив и во знак на благодарност извади 100 евра“, раскажа еден новинар.

Прекрасен гест на Ѓоковиќ, така се мотивираат млади луѓе да останат чесни во текот на целиот живот.