(ВИДЕО) Се беше во знакот на Марадона: Меси се обиде да даде гол со рака против Осасуна

Лионел Меси денес ја воодушеви фудбалската јавност откако му посвети гол на Диего Марадона.

Меси постигна гол за 4-0 на натпреварот помеѓу Барселона и Осасуна, а потоа го соблече дресот под кој се наоѓаше дресот на Марадона од времето кога играше за Њуелс Олд Бојс.

Овој потег ја воодушеви фудбалската јавност, а особено горди беа Аргентинците, кои сето тоа го следеа со многу емоции.

Но, Меси беше во центарот на вниманието и поради една ситуација. Имено, во првото полувреме на првиот гол на Барселона, Меси како да се обиде да постигне гол со рака, што секако веднаш се поврзува со Марадона.

Многумина се сеќаваа на голот на Марадона од Светското првенство во 1986 година, кога тој постигна гол со рака за Англичаните, а Меси се чинеше дека се обиде да го повтори. Но, јасно е и дека доколку денес успееше да постигне гол, тој не можеше да помине покрај ВАР. Оваа ситуација можете да ја видите во продолжение: