(ВИДЕО) Прекрасната бордерка Марија: Неопходна е поголема поддршка за големи дострели

Младата 18-годишна Марија Кузмановска важи за една од најталентираните бордерки во нашата држава. Ова девојче има големи амбиции и сериозно планира да зачекори во овој зимски спорт. За оваа цел веќе е во подготовки и во процес на пронаоѓање тренер и клуб со кој би имала основни предуслови за добри резултатит.

View this post on Instagram

Bansko 2019

A post shared by 🔘🌸M A R I J A K U Z M A🌸 (@__lit_and_fit__) on

„На мои 11 години ми се роди огромна желба да научам да бордам. Многу брзо ја совладав техниката со што веќе следната година (12 ) за прв пат се натпреварував и освоив златен медал. Тогаш добив голема мотивација и надеже за поголеми успеси во иднина, па продолжив секоја година да се натпреварувам.“, раскажува Марија за „Спортклуб“, а во продолжени вели:

„Кога имав 14 годишна возрас освен тоа што на натпревар бев најбрза бордерка во женска конкуренција, го освоив и второто место во машка конкуренција каде што бев најмлада натпреварувачка. Веќе на 17 години за првпат се натпреварував и на ФИС натпревар во Маврово каде што освоив две бронзи во дисциплината паралел слалом“.

Плановите на Кузмановска за овој спорт се сериозни, но притоа нагласи дека за поголем исчекор и е потребно поддршка.

„Токму по ова натпреварување ми се роди голема желба да започна професионално да се натпреварувам со овој спорт и да започнам да тренирам , па подоцна и да се натпреварувам надвор од Македонија. Моите амбиции се големи, но потребна ми е поддршка. Неопходен ми е тренер и клуб, како и спонзори со што би можела да дојдат и поголеми резултати. Влез во националниот тим на Македонија и пласман на едни Зимски Олимпики Игри“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Џио Струмица се пласираше во финале од Купот, па спасувале жива глава во Кичево

(ВИДЕО) Стравични снимки од убиството на рускиот ММА борец: Пијано дете го усмрти на лице место

Вознемирувачко видео: Како „пука“ рака кога ќе подигнете 110 килограми

Тензично е и на одбојкарски натпревари: Во Струмица инцидент во полуфиналето од Купот

Медал за Македонија од ЕП во Букурешт – Егоров го доби домашниот противник

(ВИДЕО) Ужас – гимнастичарка лошо скокна и ги скрши двете нозе

(ФОТО) Мекгрегор жестоко ја навреди сопругата на Хабиб: Поради ова Русинот ќе го убие Конор

(ВИДЕО) ММА борец неколку часа по нокаутот починал во болница

Хабиб се враќа, познат датумот и местото!