(ВИДЕО) По шест години, пехарот од Купот пак е во витрините на Лацио

Екипата на Лацио е освојувач на титулата во годинашното издание од Купот на Италија.

Во финалниот натпревар, римјаните ја победија Аталанта со 2-0 со еден блицкриг во финишот од мечот. Се покажа вистински потегот на тренерот Симоне Инѕаги кој во 79. минута го стави во игра српскиот репрезентативец Сергеј Милинковиќ Савиќ.

Само три минути подоцна тој го отвори резултатот, а во последните моменти од регуларниот дел Кореа го постигна вториот гол. Со овој триумф Лацио се израмни со Интер со по седум титули во Купот на Италија, а ова е трет за тимот во последната деценија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Реванш за минатата сезона: Драгон преку Тиверија до Куп титула

Иако е крај на сезоната – еден фудбалер на Јунајтед остана да тренира и понатаму: На одмор ќе оди со личен тренер

(ФОТО) Фотката од финалето на Купот на Србија го обиколи цел свет

Арсенал наскоро ќе го претстави првото засилување, а навивачите се огорчени

„Ѓаволите“ разоткриени: Ова е првиот неуспех на Јунајтед во летниот преоден рок

Како ќе изгледа составот на Аргентина на Копа Америка по фијаското на Мундијалот?

Во Сити се изнервираа: Престанете со лагите!

Како изгледа патувањето до Баку за Англичаните: Осум дена, четири лета, 24 часа со воз…

Ништо не се знае во ПСЖ – ни дали ќе останат Мбапе и Нејмар!