(ВИДЕО) Падна договор: Европскиот вицешампион се враќа во СЕХА

Најдобрите екипи во Европа идната сезона ќе се борат за титулата во регионалната СЕХА лига откако Веспрем по пауза од неколку години одлучи да се врати во ова друштво.

Унгарскиот шампион три сезони беше член на СЕХА лигата, во тој период освои две титули, но во 2017 беше совладан од Вардар во финалето. Интенцијата беше да се насочи на домашното првенство и Лигата на шампионите, но откако не успеа да ја освои европската титула, одлучи да се врати во старото јато.

„Долго време преговаравме и сега официјално можам да кажам дека Веспрем ќе игра во СЕХА лигата претстојната сезона. Навистината сум среќен што двата финалиста од Лигата на шампионите ќе биде наши членови“, изјави менаџерот на СЕХА, Синиша Остоиќ.

Договорот меѓу двете страни е на една сезона, со можност да биде продолжен по нејзиното завршување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одредени групите за новата СЕХА сезона – познати ривалите во група за Вардар и Еурофарм

Екс репрезентативецот најново засилување на Металург

Мојсоски не мрда од Бутел

Осумина денес парафираа нова верност кон „работниците“

Пановски го објави списокот за ЕХФ шампионатот во Италија

Металург се засили со нов Грузиец -Кбилашвили: Доаѓам во земја во која ракометот е спорт број еден

ВАРДАР ИМА СЕ: Титула, најдобри играчи и – АСИСТЕНЦИЈА НА СЕЗОНАТА!

Директорот на Вардар за новот засилување: Иако е млад, препознавме квалтет кој очекува да доби и потврда

Европскиот шампион со ново засилување: Вардар се засили со Словенец