(ВИДЕО) Овации, солзи и крај за Мареј на Австралијан Опен

Мечот кој беше испратен со посебно внимание заврши со пораз на Енди Мареј по повеќе од четири часа тенис.

Прес-конференцијата која Енди Мареј ја одржа пред почетокот на Австралијан Опен даде огромно значење на мечот кој Британецот денеска го одигра во Мелбурн.

Поради најавите дека Австралијан Опен би можел да биде последниот турнир кој ќе го одигра во кариерата, јавноста со посебно внимание го испрати денешниот дуел помеѓу Енди Мареј и Роберто Баутиста Агут.

Секој кој издвои повеќе од четири часа да го испрати дуелот на споменатите двајца не се покаја. Шпанецот имаше два сета предност, Мареј се врати „од мртвите“ и го внесе мечот во петтиот сет, но на крајот славеше Баутиста Агут со 3:2 (6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 6:2).

По двата загубени сета делуваше дека Мареј експресно ќе биде елиминиран од првиот Гренд слем во сезоната.

Следуваше неверојатен кам-бек на Британецот, два добиени сета преку тај-брејк и влегување во петтиот сет во кој „црните серии“ го чинеа пораз.

Во ситуациите кога имаше брејк шанси Мареј не направи доволно добар избор на удари, а Баутиста Агут сурово ја казнуваше секоја грешка. Со два брејка Шпанецот го трасираше патот кон победата и на крајот го потврди пласманот во второто коло каде ќе се соочи со Џон Милман.

Победата на Роберто Баутиста Агут брзо ќе падне во втор план бидејќи јавноста со нетрпение ќе ја очекува реакцијата на Енди Мареј и одлуката дали ќе продолжи да се занимава со тенис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал рутински против Ебден до 3. коло на Австралија Опен

Федерер ја додели фаворитската улога на друг: Не ме интересира како се чувствува, тој е фаворит број 1

(ВИДЕО) Драма во Мелбурн – тенисерка се онесвести: Лекарите итно интервенираа

Мареј се бореше со солзите: Можеби ќе ве видам повторно…

Ѓоковиќ за пензионирањето на Мареј: Шокиран сум, иста генерација сме…

По шокантната најава за повлекување од тенисот – Мареј доби мноштво емотивни пораки од колегите

(ФОТО) Убавото лице на Кирјос, со емотивна порака се прости од Мареј

Утринска сензација од Мелбурн: Енди Мареј оди во пензија!

Огромна афера го тресе светскиот тенис: Уапсени 28 тенисери поради местење натпревари!