(ВИДЕО) На ден пред јубилејот, ФИБА потсети на најголемата победа на Македонија

Утре се навршуваат точно 10 години од историскиот успех на македонската репрезентација – победата против Литванија и пласманот во полуфиналето од Европското првенство што се одржа во оваа прибалтичка држава.

На тој 14 септември 2011 година, Македонија го приреди најголемото изненадување во поновата историја на континенталните шампионати, совладувајќи го домаќинот и еден од најголемите фаворити за златото.

Целиот текст и објавата на ФИБА погледнете ги на следниот ЛИНК.