ВИДЕО: Лудиот Адетокумбо го „ресетираше“ легендарното забивање на Џордан во НБА лигата

Кошаркарот на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо, оваа сезона е еден од најдобрите играчи во НБА лигата.

Неретко се истакнува со фантастично забивања, но она кое го направи на првиот меч од плеј-офот против Детроит, потсети на она од минатото на Мајкл Џордан.

Имено, одличниот Грк прво пресече една топка додека Пистонси имаа напад, па потоа во контра го ресетираше на Мајки Џордан забивањето од минатото, забивање од линијата за слободни фрлања.