ВИДЕО: Лејкерс победи кај Далас – Дончиќ покажа дека не е само тројкаш и дека знае да забие

Синоќа беа одиграни 8 натпревариа во НБА лигата, во кои подобар ефект имаа домаќините, кои остварија 6 победа, две победи остварија гостинските екипи.

Детроит загуби на домашен терен од Сан Антонио 107:119, Бостон го победи Бруклин на домашен терен 116:95, Хјустон исто така беше подобар дома од Денвер 125:113, Портланд го победи на домашен терен Њујорк со 111;101, Сакраменто лесно се справи со Орландо со 111:95, Милвоки ја победи Јута Џес со 114:102, Њу Орлеанс го победи Мемфис рутински 114:95, а двете гостински победи ги остварија единствено Сан Антонио, додека ЛА Лејкерс славеа на гостувањето кај Далас Маверикс со 97:107.

Иако повторно најдобар за Далас беше словенечкиот репрезентативец Лука Дончиќ, (27 поени) сепак неможеа да се справат со разиграниот Лејкерс, но Дончиќ сепак забележа едно атрактивно забивање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков мајстор е Лука Дончиќ – има податок кој го става на рамниште со Леброн Џејмс!

Фантастична партија на Кузма, Милвоки ги запре Хјустон и Харден, ново брилијантно издание на Дончиќ

(ВИДЕО) Каков „ѕвер“ е Србинот: Постигна трипл-дабл и даде неверојатен кош за победа

(ВИДЕО) Екс тренерот на Карпош Соколи до своите играчи: Крвта ќе ви испијам, мртви сте утре, ги соблековте гаќите

(ВИДЕО) Кари го глумеше Харден, судиите останаа затекнати и збунети

Мега-засилување за вицешампионот: Самарџиски слета во Аеродром

ВИДЕО: Далас загуби – Лука Дончиќ направи „штета“ надвор од теренот

Кошаркарот на Партизан со исповед: По поразот од Ц. Звезда ми дојде навивач со пиштол

(ВИДЕО) Сите се вчудоневидени – Дали ова е најголемата грешка кој сте ја виделе !?