ВИДЕО: Каква иронија – Надал на 16 години не го сакаше нештото во кое сега доминира!

„Кралот на земја“ како што го нарекуваат популарниот Рафаел Надал, зад себе има освоено 12 титули на оваа подлога на Ролан Гарос, што е апсолутна доминација во Париз.

Надал со освојувањето на Ролан Гарос, му се приближи на Роџер Федерер со 18 трофеи, наспроти 20-те на швајцарскиот ас и уште повеќе си ги зголеми шансите дека може да му дојде на егал црта пред да ја заврши кариерата.

Но малкумина веруваа дека Надал ќе направи таков успех, а пред 20 години, Рафаел Надал имаше една изјава од која сега сигурно и сам се прашува дали сериозно мислел на тоа.

Сопственикот на вкупно 59 титули освоени на земја (25 мастерс и 12 Слем) во минатото не преферирал да игра на земја, но кариерата му отиде токму во тој правец, да биде доминантен на таа подлога.

Во видеото подолу, Надал на 16 години зборува како не сакал да игра на земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ФОТО: Серена е вистинска „сирена“ надвор од терените!

(ФОТО) Дали предноста на Ѓоковиќ е тоа што десната рака му е подолга од левата!?

Ноле откри каде одмара по Вимблдон – Охрид ќе почека барем уште некое време

Сега се е јасно: Постои оправдана причина зошто публиката не го сака Ѓоковиќ

Постои „оправдана“ причина зошто публиката не го сака Ѓоковиќ

Убедливо прв: Познато колку заработил Ѓоковиќ , но и неговите браќа од тенисот

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија