(ВИДЕО) Иџе ја прослави европската титула како Новак Ѓоковиќ

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе на спектакуларен начин ја прослави новата титула европски првак во ридско брзинска конкуренција.

На трката во Бузет, тој беше најдобар и на двете возења од последната трка, па со севкупно време од 5:13,189 ја однесе победата пред Италијанецот Антонио Миџиоли кој заостанат 3,683 секунди. За Стефановски тоа беше седма сезонска победа од десетте трки во сезоната и сосема заслужено со 229 бода се радува на титулата.

Прославата на титулата беше исто толку спектакуларна како нејзиното освојување. Со запалени факели, нашиот автомобилист ги поздрави своите фанови, а кулминација на настанот беше моментот кога во стил на Новак Ѓоковиќ „ја спушти слушалката“.