(ВИДЕО) Хезоња го посрамоти Адетокумбо, па Гркот му се закани дека ќе го истепа

Јанис Адетокумбо е доминантна сила во светската кошарка и како таков никогаш не дозволува да се најде во подредена положба. Секогаш сака да биде творец на брутални забувања, „постери“ и генерално ситуации кои неговите противници ќе ги паметат долго. Синоќа тој беше тој кој почувствува како е да се биде на другата страна.

Мечот меѓу Њујорк и Милвоки нема да се споменува само поради тоа што Никси славеа по продолжение (136:134), туку и поради тоа што го направи Марио Хезоња во воведните минути. Хрватскиот репрезентативец успеа да го однесе Адетокумбо до крајните краници на нервоза по забивањето кое дојде во центарот на сите спортски прегледи.

Хезоња успеа да го осуети обидот на Бледсо да го проигра Мидлтон, ја украде топката и потоа силно тргна во контра. Успеа да го избегне Мидлтон, а потоа толку силно да ја забие топката што Адетокумбо, кој трчаше во намера да го изблокира Хрватот, го собори на паркетот. НБА е шоу, па не би било целосно ако Хезоња не му упати доминантен поглед на Јанис додека лежи на паркетот, за потоа да го понижи така што го прескокна! Своевремено тоа го правеше неповторливиот Ален Ајверсон, а Хезоња за овој потег доби аплауз од цел „Медисон Сквер Гарден“.

Сепак, тој потег на Хезоња сериозно го налути Адетокумбо, кој неполна минута подоцна имаше ситуација за силно забивање што ја искористи. Беше јасно дека сакаше пред него да се најде Хезоња, а не некој друг. Подоцна Адетокумбо додаде уште неколку сочни пцовки и се виде колку му требаше да го исфрли тој бес од себе. Хезоња, паметно, во последен момент одлучи да не го блокира асот на Милвоки, туку акцијата ја одгледа од страна. Да останеше, којзнае што ќе се случеше, бидејќи Јанис по натпреварот дури и му се закани на Хезоња:

Следен пат кога ќе ми го направи тоа, ќе го удрам“, одговори Јанис на едно новинарско прашање, за тоа колку му сметало што Хезоња го прескокнал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме

Чудесниот Дончиќ во последен момент сепак ќе се најде на Ол-Стар!?

Давитков го соопшти списокот за одлучувачкиот меч против Романија