(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

Кошаркарот на Хјустон, Џејмс Харден влезе во историјата на НБА лигата како прв играч кој постигнал 30 или повеќе поени и тоа против сите 29 екипи во иста сезона.

Хјустон на гости против Атланта запиша очекувана победа од 121-105, а популарната Брада постигна 31 поен.

Харден со новиот рекорд го „сруши“ и учинокот на легендарниот Мајкал Џордан кој постигна 30 и повеќе поени во натпреварите против сите екипи освен една во сезоната 1986/85 сезона, со разлика што тогаш играше против 22 противника.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По НБА одисејата – Теодосиќ повторно се враќа во Европа

Тажна вест од ТД Гарден: Замина легендата на „зелените“

(ВИДЕО) Брилијантниот меч на Јокиќ не беше доволен, Нагетси и Спарси ќе играат мајсторка

Штрковите триумфално во Куманово

АБА ја казни Звезда со најголемата казна во историјата на кошарката на овие простори

Хаос за фотелјата во МКФ: Поведена иницијатива за Наумоски да остане претседател

Антиќ заедно со Гечевски ја промовираше програмата за МКФ: Кошарката пак да биде спорт број еден!

МЗТ Скопје испушти златна шанса за враќање во АБА – Задар го врати брејкот

Будуќност буквално уништен: Црвена Звезда ги прегази и ја освои АБА лигата