(ВИДЕО) Генијална анимација: Како Ѓоковиќ им даде фора на ривалите, па ги разнесе на крајот

Љубителите на тенисот беа сведоци на една од најинтересните сезони во светскиот тенис која кулминираше последните два месеца.

На нејзиниот почеток главни беа Роџер Федерер и Рафаел Надал, тогаш сите го отпишаа Новак Ѓоковиќ, но никој не можеше ни да помисли каков пресврт ќе има во вториот дел. Србинот беше на 22. место во јуни, една година беше без трофеј на турнирите, за потоа да ги освои Вимблдон и УС Опен, како и Синсинати и Шангај и да се врати на првата позиција по пауза од точно една година.

Почнувајќи од Вимблдон, тој стигна до финалето на секој турнир на кој учествуваше, но три дуели загуби, а другите четири ги доби.

На оваа анимација најдобро се гледа како се движеше сезоната која најави дека новата генерација стапува на сцена на светскиот тенис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Знаевме дека Федерер е маестро, но од денес е и магионичар!

(ВИДЕО) Кирјос пак во елемент, сега го разнесе „Ролан Гарос“!

Пораката на Надал до Ѓоковиќ по финалето во Рим

(ВИДЕО) Надал со своите потези го излудуваше Ѓоковиќ, Србинот во еден момент целосно полуде!

Надал освои титула, Ѓоковиќ ја зголеми предноста

Се уште е голем: Надал го преслуша Ѓоковиќ во Рим за титула!

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно ги собра овациите од гледачите поради потегот со момчето

Федерер лут на организаторот во Рим: Зошто не приморувате да играме на вакви услови?

Тони Надал го знае лекот за Кирјос – на комичен начин го искоментира бунтовникот од Австралија