(ВИДЕО) Генијална анимација: Како Ѓоковиќ им даде фора на ривалите, па ги разнесе на крајот

Љубителите на тенисот беа сведоци на една од најинтересните сезони во светскиот тенис која кулминираше последните два месеца.

На нејзиниот почеток главни беа Роџер Федерер и Рафаел Надал, тогаш сите го отпишаа Новак Ѓоковиќ, но никој не можеше ни да помисли каков пресврт ќе има во вториот дел. Србинот беше на 22. место во јуни, една година беше без трофеј на турнирите, за потоа да ги освои Вимблдон и УС Опен, како и Синсинати и Шангај и да се врати на првата позиција по пауза од точно една година.

Почнувајќи од Вимблдон, тој стигна до финалето на секој турнир на кој учествуваше, но три дуели загуби, а другите четири ги доби.

На оваа анимација најдобро се гледа како се движеше сезоната која најави дека новата генерација стапува на сцена на светскиот тенис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“