(ВИДЕО) Федерер во солзи поради трагедијата од 2002. година

Најдобриот швајцарски тенисер Роџер Федерер во интервју за „Си Ен Ен“ зборуваше за тренерот кој имал огромно влијание на сите успеси кои ги направил во текот на кариерата.

Станува збор за Питер Картер, Австралиец кој во последната деценија од минатиот век соработуваше со Федерар.

Картер на 1. август 2002. година страдаше во сообраќајна несреќа во Јужна Африка на меден месец, а Роџер Федерер во текот на интервјуто се расплака по прашањето кое му беше поставено.

„Картер почина една година пред да го освои првиот Гренд Слем на Вимблдон. Што мислиш, на кој начин би размислувал кога би те видел сега со 20 гренд слем титули?“, запраша новинарката.

Тоа беше прашање кое го доведе Федерер до солзи. Му требаа неколку минути да собере сила и да започне со својот одговор.

Се надевам дека би бил горд. Претпоставувам дека не сакаше да станам пропаднат талент. Можеби неговата смрт претставуваше еден вид аларм за мене и дека тогаш почнав со напорни тренинзи“, изјави Федерер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал рутински против Ебден до 3. коло на Австралија Опен

Федерер ја додели фаворитската улога на друг: Не ме интересира како се чувствува, тој е фаворит број 1

(ВИДЕО) Драма во Мелбурн – тенисерка се онесвести: Лекарите итно интервенираа

Мареј се бореше со солзите: Можеби ќе ве видам повторно…

(ВИДЕО) Овации, солзи и крај за Мареј на Австралијан Опен

Ѓоковиќ за пензионирањето на Мареј: Шокиран сум, иста генерација сме…

По шокантната најава за повлекување од тенисот – Мареј доби мноштво емотивни пораки од колегите

(ФОТО) Убавото лице на Кирјос, со емотивна порака се прости од Мареј

Утринска сензација од Мелбурн: Енди Мареј оди во пензија!