ВИДЕО: Ете зошто Дончиќ е класа – Далас имаше -15 последните 10 минути, а после настапи Лука

Лука Дончиќ уште еднаш покажа дека иако има само 19 години, ја има кошарката во „малиот прст“ и дека е подготвен и доволно зрел за да ги промени работите кога е на терен.

Блејзерси на гостувањето во Д алас водеа со 96:81 на 10 минути пред крајот на мечот, но текот на средбата го промени фантастичниот Дончиќ.

Фантастичниот словенечки репрезентативец во последната четвртина запиша 13 одлични поени, вкупно 28 на натпреварот, што се покажа уште еднаш дека тој им е виталниот орган на Далас кога е на терен, во отсуство на други важни играчи на клубот.

Од останатите натпревари;

Филаделфија – ЛА Лејкерс 143:120
Сакраменто – Феникс 117:104
Атланта – Орландо 108:124
Голден Стејт – Мајами 120:118.