ВИДЕО: Доминацијата на Маркез продолжува – победи во Ле Ман и имаше комичен танц!

Марк Маркез и денеска оствари победа на ГП викендот во Франција во Ле Ман, пред Андреа Довициозо и Данило Петручи.

Ова е трета победа за шпанскиот возач во 4 трки, па општа оценка на неутралните навивачи во кралската класа е дека доминацијата на Маркез станува по малку и досадна.

Ова беше 300. јубилејна победа во кралската класа за фабричкиот тим на Хонда.

По остварениот триумф, Маркез се паркира на еден дел од трибините, пред своите навивачи и имаше комичен перформанс како славје за победата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од Ред Бул удрија по ФИА: Мерцедес е секогаш заштитената страна!

Ферари се чудо – направиле голем кикс поради кој Фетел можел да го загуби и 2. место во Канада

(ВИДЕО) Два моменти се клучни во целата ситуација: Познато е зошто Фетел доби казна

Ферари сака да го врати ударот, но фактите се против него!

Хамилтон објаснува: Зошто Фетел не е во право што е лут на одземената победа

Фетел не сака да прифати што му направија од ФИА: Ова не е спортот во кој се заљубив

Џентлменот Хамилтон – барем го утеши Фетел!

ФЕТЕЛ ДАЛИ СИ СЕРИОЗЕН: Германецот по трката го има „нај-моментот“ во Канада

Тензичен крај во Канада – Фетел одби да даде изјава, но по тимско радио удри по ФИА