ВИДЕО: Десетто финале за Серена Вилијамс на Вимблдон

Американката Серена Вилијамс успеа да се пласира во своето 10.то финале на Вимблдон. Таа попладнево во полуфиналето ја совлада Германката Јулија Гергес со 2-0 во сетови (6:2 и 6:4 во гемови). Серена со играта потсети на најдобрите денови и како да немаше пауза во нејзината кариера. Инаку, ова е 20.та нејзина победа во низа на Вимблдон.

Нејзина противничка во саботното финале ќе и биде уште една германска тенисерка Анжелик Кербер, која со 2-0 во сетови ја победи Јелена Остапенко од Летонија. Двата сета Кербер ги доби со 6:3 во гемови.

Саботното финале воедно ќе биде реприза на финалето од 2016 година кога играа двете овогодинешни финалистки. Серена Вилијамс беше поуспешна со 2-1 во сетови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Кога Федерер ќе се поклони на Ѓоковиќ – Роџер поради овој потег на Ноле, скокаше и аплаудираше

(ВИДЕО) Циркус во Чикаго: Ѓоковиќ со сета сила удри по телото на Федерер

ВИДЕО: Ѓоковиќ и Федерер играа од иста страна на мрежата и загубија

Федерер пред изненадувачка одлука: Размислува ли за повлекување?!

ФОТО: Ова селфи ги „запали“ социјалните медиуми – што прават заедно Ѓоковиќ и Федерер !?

Ѓорческа во маратонски меч поразена од првата носителка во Подгорица

Надал ги откажа турнирите во Пекинг и Шангај, Ѓоковиќ може да стигне до број 1

Суспензија за тенискиот судија, кој му помогна на Кирјос

Федерер знае како Ѓоковиќ ќе ја постигне онаа непобедливост од пред неколку години