(ВИДЕО) Дебакл на Милан, во опасност и Лигата на шампионите

Екипата на Милан им приреди големо разочарување на своите навивачи откако вечерва загуби на гостувањето кај Удинезе со 1-3.

Домашниот тим покажа фантастичен карактер, не потклекна ни во најтешките моменти и заслужено дојде до големиот триумф. Удинезе поведе по голот на Переира во деветтата минута, а најголемата драма во судиското продолжение од полувремето. во третата минута од дополнувањето, Ибрахимовиќ од пенал израмни на 1-1, а во петтата, Бето го врати домашниот тим во предност. По неколку неискористени шанси, Ензибуе стави точка на мечот.

Ова е четврти натпревар по ред на кој Удинезе не е победен, а Милан утре може да падне на петтата позиција на табелата ако Рома триумфира во градското дерби против Лацио на кое формално е гостин.