Верстапен во последната трка од сезоната во Ф1 влегува со пол позиција

Во последните квалификации во овогодинешната сезона во Формула 1, Ред Бул ги заклучи првите две позиции.

Актуелниот шампион Макс Верстапен ја освои пол-позицијата, седма сезонава, а од второто место ќе стартува Серхио Перез.

Верстапен го објави најбрзиот круг за 1:23.824.
Следуваат две Ферари – Шарл Леклер на третото и Карлос Саинц на четвртото место, а потоа следат два Мерцедеса – Луис Хамилтон и Џорџ Расдел.

Возачот на Мекларен Ландо Норис тргнува од седмото место, осми беше Естебан Окон во неговиот Алпин. Деветтото место го зазеде Себастијан Фетел, а зад него е Даниел Рикиардо.

Во недела од 14 часот се вози последната трка сезонава во која можеби ќе имаме шампион, но сепак не е се решено. Преносот е на Спорт клуб 3.