Верстапен не се извлече: Ја дозна казната за инцидентот со Хамилтон

Макс Верстапен остана лидер и по Големата награда на Италија во генералниот пласман на возачите.

Победата на Монца изненадувачки ја однесе Даниел Рикиардо од Мекларен. Австралиецот победи по сопствени заслуги, но „помогнт“ и од Макс Верстапен и Луис Хамилтон кои се откажаа.

Во 28 -от круг од трката, Верстапен го удри Хамилтон и првите кандидати за светската титула мораа да се откажат.

Тоа беше во првиот свиок. Хамилтон прв влезе во свиокот, Верстапен се обиде да се бутне, и на крајот се качи на Мерцедесот.

Хамилтон за малку ќе го загубеше животот во таа прилика, поточно заштитниот систем „орел“ му ја спаси главата бидејќи автомобилот можеше да го покрие целата тежина.

По трката, двајцата возачи завршија кај судиите кои одлучија дека Верстапен е виновен за инцидентот и беше казнет за следната трка.

Така, на Големата награда на Русија, која се вози на 26 септември, возачот на Ред Бул ќе биде поместен за три позиции наназад во однос на позицијата што ја постигна за време на квалификациите.

Инаку, по денешната трка, Верстапен остана лидер во генералниот пласман со 226,5 поени, пет повеќе од Хамилтон.