Важна победа за Блокотехна во БИБЛ против Академик, пред дербито со Кожув

Првосезонскиот настап на Блокотехна во БИБЛ првенството помина триумфално, тие вечерва славеа против бугарскиот претставник Академик Пловдив со резултат 89:74.

Гевгелиската екипа беше далеку подобар противник и буквално во првите 10 минути се знае правецот кон каде ќе се движи мечот.

28:19 беше резултатот по првите 10 минути, а на полувреме домаќините заминаа со +7, или 50:43.

До крајот на натпреварот, Блокотехна рутинирано си ја чуваше предноста и оствари прв триумф сезонава во БИБЛ.

Убедливо најдобар кошаркар кај екипата од Гевгелија беше Пеџа Мијатовиќ со 37 поени. Следното коло во БИБЛ, Блокотехна пак игра на домашен терен, овој пат против косовската екипа Башкими, а претходно им следува градското дерби со Кожув во домашното првенство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ВИДЕО: Комичниот тајм-аут на Звезда: Коуч, ако стават некој висок на терен…

Човиќ, првиот човек на Ц.Звезда „плаче“ по поразот од Партизан: Како да честитам за нешто што е украдено

Скандал во Ниш: Партизан слави титула, Звездашите одбија да ги примат медалите

(ВИДЕО) Спектакл на Ол стар викендот: Диало го прескокна Шек и победи во забивање

Осман за македонското знаме: Сакав да искажам благодарност и љубов

(ВИДЕО) Блесна македонското знаме на „Ол-старот“ – Осман гордо го носеше

(ФОТО) Секоја чест – Охриѓанецот Чеди Осман на „Ол-старот“ на НБА ќе настапи со македонско знаме

Чудесниот Дончиќ во последен момент сепак ќе се најде на Ол-Стар!?

Давитков го соопшти списокот за одлучувачкиот меч против Романија