Вардарска доминација во СЕХА: Четири ракометари на Вардар во идеалниот тим!

Македонскиот ракометен шампион Вардар има четворица претставници во идеалниот тим на СЕХА лигата за регуларниот дел од сезоната.

Капитените на сите СЕХА тимови добија задача да го изберат идеалниот тим на регионалната лига, а според нив, место во екипата добија четворица ракометари на Вардар, што е и до некаде очекувано, со оглед на тоа дека нашиот шампион заврши како првопласиран во регуларниот дел.

Во идеалниот тим на СЕХА лигата место најдоа голманот Дејан Милосављев, Тимур Дибиров е најдобро лево крило, Игор Карачиќ е најдобар среден бек, а Даинис Кристопанс е најдобар десен бек.

Место во идеалниот тим на СЕХА најдоа и Петар Ѓорѓиќ од Мешков, пивотот Марин Шипиќ од Нексе, а најдобар одбрамбен играч е Павел Хорак од Мешков. За МВП на регуларниот дел е избран Златко Хорват од ППД Загреб, а Маноло Каденас од Мешков е најдобриот тренер.

Идеалниот тим на СЕХА е целосно составен од играчи на екипите кои ќе играат на фајнал-фор турнирот во Брест.

Полуфиналето од завршниот турнир е закажан за 2. април, а Вардар ќе се соочи со домаќинот Брест, додека во вториот полуфинален дуел ќе играат ППД Загреб и Нексе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Комитата Вујо поднесе оставка: Како да работам во клуб, каде играчите немаат пари за сок?

ВИДЕО: Нема пари што можат ова да го платат – врската на Милосављев со публиката во Јане

Дибиров мајсторот објасни како се одјавуваат „МАНГУПИТЕ!“

Парондо: Им симнувам капа на моите ракометари

Карачиќ: Не бев ни свесен што се случува

(ВИДЕО) Емоциите за кои долго ќе се раскажува: Десет минути по мечот, никој не си оди!

ВИДЕО: Моментот кога цел ЈАНЕ САНДАНСКИ експлодира по ударот од 10 метри на Кристопанс

На 60 минути од Келн – Вардар патува во Сегедин со големи +8

ВИДЕО: Кога пеколот во „Јане Сандански“ ќе го вклучи топот на Кристопанс