Вардар иако некомплетен, лесно се справи против Извиѓач: А сега фокусот на „плинарите“ и ЛШ

Во последниот меч од регуларното првенство во СЕХА лигата, „црвено-црните“ лесно се справија на гостувањето кај Извиѓач, кој го победија со резултат 28:31.

Иако некомплетни (недостасуваа, Горбок, Скубе, Криштопанс, Дибиров, Борозан, Дизингер, Игор Карачиќ), сепак Вардар лесно дојде до триумф на оваа средба.

Вардар на полувреме замина со предност од +6 (7:13), па до крајот на мечот на Извиѓач му дозволија само да го ублажат поразот.

По овој натпревар, Вардар целосно може да се фокусира на фајнал форот кој ги очекува на почетокот од следниот месец (2 и 3 април), кое ќе се одржува во Белорусија, во Брест, но и уште поважниот меч од ЛШ, осмифиналната пресметка против „плинарите“ од Загреб.

Поповски беше најефикасен кај Вардар вечерва со девет погодоци, додека голманот Гедбан забележа 16 интервенции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вардарска доминација во СЕХА: Четири ракометари на Вардар во идеалниот тим!

Талески и Рајн Некар патуваат со +2 кај Нант и Лазаров на реваншот во ЛШ

ЕХФ ги отпиша „црвено-црните“: Вардар нема да игра во Келн!

Кина ќе игра против Вардар !?

Најави за нови заминувања од Вардар – се води кон реализација на „рускиот проект“

И Карачиќ го напушта Вардар: Хрватскиот ракометар се сели во Полска!

Брестовац посакува Металург со триумф да го финишира СЕХА првенството

Повеќе нема дилема: Познато каде ќе биде завршниот Ф4 во СЕХА

ПСЖ и Раул го добија дербито против Нант и Лазаров