Ваков гол во ракометот, не сте виделе: Дилан Нахи за ракометните учебници!

Кјелце синоќа го угости францускиот шампион Нант, на меч каде беше постигнат еден нестварен погодок за ракометните учебници.

Домаќините беа далеку подобри од Нант, а на крајот славеа со резултат 40:33, што покажува дека сме имале доста ефикасен натпревар со 73 голови.

Но она за што се зборува, е голот на Дилан Нахи, по кој навивачите се подигнаа и го поздравија генијалниот потег, кој резултираше со спектакуларен гол.

Се играше 40. минута, кога Нант одигра една топка во напад, но едноставно погрешија и Дилан Нахи тргна во контра. Се обиде да проигра по крилата, но топката се одби од рацете на блокерот и тргна кон голот.

Акцијата изгледаше како да е завршена приказна, но одеднаш, Нахи доби мотивација за еден нестварен скок по топката, од кој произлезе спектакуларен погодок.