Утринска сензација од Мелбурн: Енди Мареј оди во пензија!

Поранешниот најдобар светски тенисер Енди Мареј во солзи објави крај на кариерата по првиот Гренд слем во сезоната – Австралија Опен.

На специјална прес-конференција пред почетокот на турнирот, тој призна дека поминува низ страшни болки и дека не може повеќе да издржи на теренот. Во пензија заминува на 31 година.

„Болката е константна и не можам да издржам, немам друг избор. Во декември зборував со мојот тим и на сите им објаснив дека не е можно да продолжам вака. Не можам да направам обични работи без болки, како на пример, да облечам чорапи. Таа болка ми го уништува задоволството од тренинзите и натпреварите. Во моментов за мене се е агонија“, објави Мареј.

Во својата кариера тој освои три титули на Гренд слем турнирите и вкупно 45 трофеи, а речиси една година беше на првото место на АТП листата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал рутински против Ебден до 3. коло на Австралија Опен

Федерер ја додели фаворитската улога на друг: Не ме интересира како се чувствува, тој е фаворит број 1

(ВИДЕО) Драма во Мелбурн – тенисерка се онесвести: Лекарите итно интервенираа

Мареј се бореше со солзите: Можеби ќе ве видам повторно…

(ВИДЕО) Овации, солзи и крај за Мареј на Австралијан Опен

Ѓоковиќ за пензионирањето на Мареј: Шокиран сум, иста генерација сме…

По шокантната најава за повлекување од тенисот – Мареј доби мноштво емотивни пораки од колегите

(ФОТО) Убавото лице на Кирјос, со емотивна порака се прости од Мареј

Огромна афера го тресе светскиот тенис: Уапсени 28 тенисери поради местење натпревари!