Уште еден „првоборец“ го напушти Голден Стејт

Голден Стејт загуби уште еден важен член од шампионската генерација. По заминувањето на Кевин Дурент и Андреа Игудала, сега Вориорс ги напушти и Шон Ливингстон.

Трикратниот шампион и универзалец кој во Оукленд го достигна врвот на НБА кариерата, по една од најтешките повреди во историјата на лигата (кинење на предни и задни лигаменти на коленото), ја напушти екипата на Стив Кер.

На Ливингстон му биле гарантирани два милиони долари на три сезони, а Голден Стејт со овој потег направи уште еден чекор кон подмладување на екипата и растеретување на франшизата и нивниот буџет.

Искусниот „Комбо“ настапуваше 5 години за Голден Стејт, а претходно играше и за Клиперс, Мајами, Оклахома, Вашингтон, Шарлот, Милвоки, Кливленд и Бруклин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МЗТ Скопје нема да менува: Кочов потврден

Мундобаскетот посиромашен за уште една ѕвезда: Австралија без главниот играч

Сведоштво од прва на човекот кој бил во другиот автомобил при сударот со Кузмиќ

(ВИДЕО) Борба со времето: Кузмиќ со хеликоптер итно пренесен во Белград

Фото: Кошаркарот на Црвена Звезда во кома по страшната несреќа – автомобилот уништен

Залудно го префрлаа во Црвена Звезда – Теодосиќ си најде нов клуб

Спектакл на Западот: Блокбастер меѓу Оклахома и Хјустон

Кошаркар од соседството, потпиша за Голден Стејт

Каков трансфер: Од шампионскиот Торонто, Ленард се сели во Лос Анџелес