Урнебесен гаф: Ливерпул продал погрешен играч!?

Рој Хоџсон е големо тренерско име на Островот и зад себе има импозантна кариера. 71-годишниот тренер водел тимови како Интер, Ливерпул, репрезентацијата на Англија, а сега е менаџер на Кристал Палас.

Меѓутоа, за своето кратко време во Ливерпул доведе играчи како Милан Јовановиќ и Џо Кол, но исто така беше „брилијантен“ и кога станува збор за излезните трансфери од „Енфилд Роуд“.

Така, тој за време на својот едногодишен престој на „Енфилд“ успеа да продаде погрешен играч и тоа тоа случајно!

Станува збор за шведскиот играч за врска Александар Качаниклиќ, кој во тој период беше дел од младиот тим на Ливерпул.

„Во својата глава ме помешал мене и некој друг играч Алекс, кој сакал да го замени за Кончески од Фулам. Така што кога веќе ги средив деталите со Фулам, Хоџсон ја виде грешката и ме повика на разговор.

Ми рече дека секогаш сум добредојден во Ливерпул, но јас одлучив да продолжам во Фулам. Веќе донесов одлука. Рој не не гледаше нас младите играчи, така што одлучив да си одам“, изјави „погрешниот“ Алекс.

Хоџсон набрзо го напушти славниот англиски клуб по серијата лоши резултати во јануари 2011 година, а на негово место дојде легендата на Ливерпул Кени Далглиш.

Што се однесува до Качаниклиќ, Швеѓанецот се врати во својата земја и моментално настапува за Хамарби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се одмотува клопчето: Погба побарал да почне преговори со Реал

Навивачите на Ливерпул се фанови по порачка – по Јунајтед сега навиваат за друг

Нова жртва и трагедија во семејството Сала: Ништо не е веќе исто за нив овие неколку месеци

Адебајор раскажа анегдота: Како Мурињо беснееше во соблекувални поради Роналдо

Силна најава на Скај Спорт: Азар и Погба во пакет кај Зидан

Вирусот повторно актуелен – Рој Кин анализира што ќе му направат на Оле Солскјер

Јанев до пред неколку месеци беше незаменлив во Беласица, а пред него сега е најважната животна битка

Тито Виланова на шест дена пред смртта го повикал Меси и со својот потег ја спасил Барселона

Првиот фудбалер кој летово ќе го напушти Јунајтед, ќе се пресели во Арсенал?!