Украинска репрезентативка лајкуваше скандалозната објава на Русин, па предизвика хаос

Украинската лизгачка Анастасија Шаботова направи вистински хаос.

Имено, таа лајкуваше објавата на Инстаграм на миленикот на Владимир Путин, Евгениј Плушенко за „принудената специјална операција во Украина“.

Очекувано, тоа предизвика лавина негативни коментари и бура во Украинската организација за лизгање.

Украинскиот спортски сајт ua.tribuna.com пишува за хаосот што настана околу Саботова. Трикратната украинска шампионка во уметничко лизгање е родена во Москва, но нејзината мајка има украинско потекло.

Во 2019 година таа доби украинско државјанство.

„Тоа не беше само објава- во видеото Русинот изразува поддршка за таканаречената „специјална операција „на руската армија во Украина и ја нарекува“ неизбежна. Реакцијата на Шабот предизвика многу негодување кај Украинците“, пишува ua. tribuna.com.

Шаботова ја претставуваше Украина на Олимписките игри во Пекинг. Таа на кратката програма го зазеде последното, 30. место и со тоа остана без место во слободната програма.

Украинката беше критикуван од репрезентативните колешки Анастасија Арчипов и Таис Спесичев. Револтирани коментари и испратија и обожавателите на лизгање. Шаботова по неколку часа го отстрани лајкот од објавата на Плушенко, но со тоа не направи ништо.