УЕФА веднаш реагираше со до-објаснување за ВАР случката во Амстердам

ВАР технологијата дебитираше во осминафиналето од ЛШ, а веднаш по првите натпревари, се појавија и првите скептици дека дури и оваа промена во фудбалот, нема секогаш да биде праведна.

Многумина сметаат дека вечерва Скомина и ВАР направија голем превид и го оштетија Ајакс со поништениот гол, па за да не ги држат навивачите и фудбалската јавност како заложници, УЕФА на социјалните мрежи сподели свој став како доказ зошто беше поништен голот.

УЕФА како клучен доказ за офсајдот го посочија Тадиќ, кој активирал офсајд во играта, пред да биде постигнат голот, па затоа завзеле став дека тоа е нерегуларно.