Ударна вест од кошарката: Олимпијакос доаѓа во АБА лигата?

Олимпијакос е заинтересиран да се приклучи во АБА лигата од следната сезона, официјалните лица на клубот од Пиреа веќе ги контактирале челниците на АБА.

Директорот на АБА лигата, Крешо Новосел, кој прво отфрлаше враќање на Олимпијакос во ова првенство, сега потврди дека има контакт и дека има шанса тоа да се оствари.

Олимпијакос не контактираше да се распраша околу условите за учество во АБА лигата“, порача Новосел за грчкиот Live Sport.

Доколку биде се како што треба и ова се оствари, следната година ќе гледаме балканско дерби со уште поголем шмек бидејки во тоа може да биде и силниот Олимпијакос, а сигурно дека доаѓањето на грчката екипа која е трикратен шампион во Евролигата, ќе придонесе за поголем рејтинг и гледање на АБА првенството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Херојско второ полувреме за МЗТ Скопје во Сараево кое им донесе победа во АБА2

(ВИДЕО)Харден постави нов рекорд и влезе во историјата на НБА: Зад себе ги остави Брајант и Џордан

КРАЛОТ СЕ НАЛУТИ: Леброн си ја кажа својата мака по последниот пораз

ВИДЕО: Навивачката група „Фантоми“ знаеше како да го пречека Кожув по победата над МЗТ

Во најава интересен Мундобаскет: Ждрепката ги даде групите за Кина 2019

Во МЗТ Скопје гневни – испратија соопштение до МВР: До кога вака?

(ВИДЕО) Летаа боксови во НБА: Жестока тепачка меѓи Ибака и Крис

Гостивар победата ја посвети на загинатите, па по мечот порача: Вечерва и НБА тим да гостуваше, ќе беше поразен

Аеродромска славеничка песна во Градски парк се ори: Шампионот на колена