Убиен еден од најдобрите спортисти во Еквадор

Познатиот спринтер Алекс Кинонес е убиен во Еквадор.

Рано во саботата, полицијата соопшти дека еквадорскиот спринтер, кој имал можност да трча со Усаин Болт, бил убиен во пристанишниот град Гвајакил.

Тој стана национален херој во 2012 година кога стигна до финалето на трката на 200 метри на Олимписките игри во Лондон, но заврши седми, а златото потоа го освои Јусеин Болт.

Квиненос беше убиен откако во петокот вечерта беше испукан куршум кон него, а покрај него беше убиен уште еден човек.

Еквадорскиот претседател Гиљермо Ласо изрази жалење за се што се случи на Твитер:

„Нашето најдлабоко сочувство до неговите најблиски. Се надевам дека ќе почива во мир. Оние кои убиваат Еквадорци нема да останат неказнети. Ќе одговориме силно“, рече еквадорскиот претседател.