Црвено-белите со ново засилување

Милер Мекинтајер е поранешен играч на Партизан, а во меѓувреме се профилираше како еден од најдобрите надвор од теренот во Евролигата.

Го носеше дресот на Басконија, а сега црвено- белите дојдоа до неговиот потпис.

Американецот се споменуваше како ново засилување на црвено-белите по завршувањето на сезоната, а сега е јасно дека тие шпекулации не беа без основа.

Најдобриот асистент на Евролигата за сезоната 2023-2024 потпиша двегодишен договор и пристигнува по извонредната сезона во тимот на Басконија, во која стана еден од ретките играчи кои постигнале трипл дабл на еден натпревар од Евролигата.

Своите први сериозни кошаркарски чекори ги направи во познатата програма за кошаркарски колеџ Вејк Форест, но кариерата ја изгради главно во Европа.

Во кариерата настапуваше за Левен, Парма, Зенит од Санкт Петербург, Цедевита Олимпија, Партизан, Бург, Андора, Газиантеп…

Ќе биде огромно засилување на позицијата организатор на играта со Јаго Дос Сантос и Милош Теодосиќ.

Милер Мекинтајер минатата сезона одигра 39 натпревари во Евролигата, вклучувајќи ги плеј-офот и плеј-офот, со просек од 10 поени, 4 скока и 7,3 асистенции.

Тој е четвртото засилување на црвено-белите, по Урош Плавшиќ, Ајзеа Кенан и Мајк Даум, додека во клубот се врати и Никола Калиниќ, а договорите на Боломовој, Гедраитис, Јаго Дос Сантос, Милош Теодосиќ и капитенот на клубот и рекордерот Бранко Лазиќ се продолжени .

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО