Црвена Звезда го победи Партизан за 2:1 – „црвено-белите“ на чекор од титула

Кошаркарите на Црвена Звезда го победија Партизан вечерва во „Александар Николиќ“ со реузлтат 96:90.

Со оваа победа „црвено-белите“ поведоа во финалната плеј-оф серија со 2:1, иако овој натпревар, односно во финишот работите можеа да излезат надвор од контрола, бидејки Звезда постојано имаше предност во мечот, а на крајот Партизан им се доближи на -2.

Но сепак Црвена Звезда на крајот триумфираше, а четвртиот натпревар се игра во понеделник од 18 часот, каде домаќин ќе биде Партизан, а Црвена Звезда ќе има прва меч топка за титулата годинава.